Кривични пријави против тројца битолчани осомничени за тешка кражба

Кривични пријави за „тешка кражба“ ќе бидат поднесени против тројца битолчани, М.П. (23), К.Б. (25) и С.М. (23) кои полицијата ги привела вчера во Скопје. На 14-ти овој месец во продажен објект на улицата „Никола Тесла“ во Битола тие украле различни марки на мобилни телефони и фотоапарати, како и  промет од продажба, со што стекнале имотна корист од околу 900.000 денари.

По претходно добиени оперативни сознанија од Одделението за крим полиција при Отсек за општ криминал при СВР Битола, полицијата вчера ги пронашла сторителите и украдените предмети во скопската населба Козле, на улицата „Јуриј Гагарин“, кога извршиле преглед на патничко возило „мерцедес 190“.

„Полициски службеници извршиле преглед на патничко моторно возило марка „мерцедес 190“, со прилепски регистарски ознаки, во кое се затекнати М.П. (23), К.Б. (25) и С.М. (23), сите од Битола, а кај лицето С.М. пронајдени се и одземени околу 14.000 денари. Од извршен                                                                                     ите проверки утврдено е дека горенаведените предмети потекнуваат од кривично дело „тешка кражба“. Лицата се преземени од страна на Одделението за крим полиција при Отсек за општ криминал при СВР Битола и по целосно документирање на случајот, против нив ќе бидат поднесени соодветни поднесоци, информира МВР. 

 

Повлекувањето на Обединетото кралство од ЕУ (Брегзит) е правен потфат без преседан во историјата на правото.

повеќе

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе