Кривична за жител на Велешта за предизвикување општа опасност

Кривична пријава против Р.В.(58) од с.Велешта, струшко, поднесе ОВР Струга поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност".

На 27.03.2022 на регионалниот пат Струга-Дебар, на место викано „Суво поле", пријавениот додека ја чистел својата нива, запалил суви лисја и огнот зафатил сува трева, стрништа и нискостеблеста шума околу 4.000 м² и дел од лозје сопственост на М.К. од Вевчани.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе