Кривична за тетовец за кражба на електрична енергија

Kривична пријава против Н.З.(53) од с.Боговиње, тетовско, поднесе СВР Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „кражба на електрична енергија, топлинска енергија или природен гас".

На 10.02.2022, вработени во ЕВН Македонија – КЕЦ Тетово, во содејство со екипа на СВР Тетово извршиле контрола и било констатирано дека пријавениот пред електричното броило поврзал кабел и користел електрична енергија без да се мери во електричното броило. На тој начин тој предизвикал материјална штета од околу 28.500 денари.

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе