Кривична за тетовчанец кој на парцела на Елем поставил монтажен објект

Кривична пријава против Т.Б.(54) од Тетово поднесе СВР Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „узурпација на недвижности''.

Во текот на мај 2021, на локалитет Попова Шапка, пријавениот поставил монтажен објект на катастарска парцела, која е евидентирана на АД „Елем", без да поседува соодветна документација од надлежен државен орган.

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе