МВР билтен

Кривична за скопјанец кој украл лаптоп и докумeнти од БМВ

Скопјанец кој се стекнал со противправна имотна корист од околу 27.000 денари ќе се соочи со кривична.

СВР Скопје, Единица за внатрешни работи - Одделение за криминалистички работи за Аеродром и Драчево поднесе кривична пријава против Н.Д.(48) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“,  согласно  член 236 од Кривичниот законик, при што се стекнал со противправна имотна корист од околу 27.000 денари.

На 14.09.2019 околу 15.00 часот на паркинг простор помеѓу два хотела на бул.„АСНОМ“, пријавениот со тврд предмет скршил стакло на патничко возило „бмв-х6“, со кавадаречки регистарски ознаки, сопственост на оштетениот Л.М., при што одзел лаптоп и лични документи на оштетениот.

Време е за коренити промени на економскиот систем во Хрватска.

повеќе

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе