Kривична за охриѓанец, направил сообраќајка и нападнал едно лице

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Б.Н.(31) од Охрид, поради тоа што на 02.08.2021 во 20.30 часот на ул.„Марко Нестороски", по предизвикана сообраќајна незгода со своето патничко возило, физички го нападнал Д.Т. од Охрид.

„При обид од присутните да го спречат се заканил со остар предмет“, информираат од МВР.

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе