Кривична за наставник од Македонски Брод кој истепал ученици

Кривична пријава против М.С.(38) од Прилеп поднесе ОВР Кичево поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „малтретирање во вршење на служба".

На 10.10.2022 во простории на основно училиште во Македонски Брод, пријавениот - вработен како наставник во училиштето, употребил физичка сила за да изнесе од објектот двајца ученици и притоа на еден од нив му нанел повреди.

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе