Кривична за маж од Гевгелија за ширење расистички материјал

Кривична пријава против Ј.Х.(55) од Гевгелија, поднесе СВР Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем".

Тој, на 14.06.2022 година, по објавен текст на интернет социјална мрежа, напишал коментар со кој промовирал и поттикнал омраза и насилство.

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе