МВР билтен

Кривична за кривопаланчанка која неовластено продавала пиротехнички средства

Полицијата во последните денови од декември минатата година кај кривопаланчанка пронашла пиротехнички средства за продожба. 

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Крива Паланка поднесе кривична пријава против Џ.М.(38) од Крива Паланка, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи“.

На 27.12.2019 полициски службеници, при извршен претрес во фирма во Крива Паланка, пронашле и одзеле пиротехнички средства кои пријавената неовластено ги набавила за продажба.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе