МВР билтен

Кривична за гостиварец поради производство и продажба на дроги

Гостиварец ќе се соочи со кривична за „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори".

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против Ј.В.(44) од село Беловиште, гостиварско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“.

На 27.12.2019, на крстосницата од улица „Загорје“ со регионален пат Кичево - Осломеј, полициски службеници извршиле преглед на патничко возило „БМВ“, управувано од пријавениот, при што во возилото и кај него биле пронајдени и одземени хероин и марихуана.

Исто така, како совозач во возилото се превезувал М.Н.(31) од село Здуње, за кого била распишана централна потерница и тој бил предаден на полициски службеници од Полициската станица Гостивар.

Државниот врв на Србија, вклучително и група лекари кои ја предводат борбата против ширењето на вирусот корона, во најмала рака го игнорираа влошувањето сè додека не заврши гласањето.

повеќе

Како Босна и Херцеговина се справи и се уште се справува со кризата предизвикана од пандемијата? Зошто немавме единствен кризен штаб на ниво на држава? 

повеќе

На 2 јуни во Црна Гора беше прогласен крај на епидемијата. Од првиот бран, земјата излезе со следниот биланс: 324 заразени и 9 починати лица.

повеќе