Кривична за бесправно градење викенд куќа во Центар Жупа

Кривична пријава против Б.Л.(71) од дебарското село Отишани, поднесе ОВР Дебар поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „бесправно градење".

Тој во месноста „Манастирец", општина Центар Жупа, на парцела од 74,45 метри квадратни, без соодветно одобрение издадено од надлежен орган изградил викенд куќа, со што се стекнал со противправна имотна корист.

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе