МВР билтен

Кривична против три лица за производство и продажба на дроги

Три лица ќе се соочат со кривична пријава за ,неовластено производство и пуштање на промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори". 

СВР Струмица поднесе кривична пријава против К.К.(38) и Х.М.(19), двајцата од село Банско и против М.Т.(27) од Струмица, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,неовластено производство и пуштање на промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“.

На 30.04.2019 на регионалниот пат Струмица - село Куклиш, пред село Банско, полициски службеници извршиле преглед над пријавените, кои биле во патничко возило „форд фиеста“, при што пронашле и одзеле марихуана.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе