Кривична против скопјанец за ширење на расистички и ксенофобичен материјал

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против И.Ѓ.(30) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем", казниво по член 394-г од Кривичниот законик.

Како што соопшти денеска Министерството за внатрешни работи, пријавениот на 28 мај годинава, на социјалната мрежа Фејсбук објавил текст кој содржел говор на омраза. 

Зголемувањето на парите за финансирање на партиите не помагаат во поттикнувањето на политичката активност на граѓаните, туку веројатно и делуваат контрапродуктивно, зголемувајќи ја недовербата во партиите и политичарите.

повеќе

За помалку од еден месец по олеснувањето на рестриктивните мерки, Косово се соочува со нагло зголемување на бројот на случаи со ковид-19, 

повеќе