Кривични пријави за вршење транспорт без лиценца

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава  против С.Н. (50) од Гостивар поради сомневање за сторено кривично дело „вршење на јавен превоз без поседување лиценца".

Пријавената, на 20 јануари кај Здуњска крстосница во Гостивар, во својство на сопственик на фирма за такси превоз, без да поседува соодветна документација од надлежните институции, пуштила такси возило кое вршело јавен превоз на луѓе на подрачјето на општина Гостивар, констатирано при извршена проверка од полициски службеници.

И СВР Охрид поднесе кривична пријава против правно лице од Долно Лакочереј, против сопствениците и управителите И.В. и М.В. како и против Н.Ј., возач во правното лице, поради сомневање за сторено кривично дело „вршење јавен превоз без лиценца".

На 8 мај при контрола полицијата на улицата „Питу Гули" во Охрид сопрела автобус со охридски регистарски ознаки, сопственост на правното лице, управуван од пријавениот Н.Ј. Притоа, констатирале дека тој нема лиценца за вршење јавен превоз на патници во внатрешниот сообраќај, издадена од надлежен државен орган.

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе