Кривична пријава за турски државјанин, криумчарел мигранти

Регионалниот центар за гранични работи поднесе кривична пријава против Ј.М.С.(43) од Република Турција поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „трговија со луѓе”. 

Вчера во 2:40 часот во близина на наплатната рампа кај с.Смоквица, полициски службеници го запреле патничкото возило „мерцедес”, со германски национални ознаки, што го управувал пријавениот. При преглед во возилото биле пронајдени две лица без документи, а според нивните наводи станува збор за А.Х.(25) и В.Н.(25), двајцата од Авганистан. 

Пријавениот и мигрантите биле приведени и задржани во Полициската станица Гевгелија.

 

Социјалниот маркетинг веднаш би можел ефективно да придонесе во напорите против нееколошкото однесување во нашата земја.

повеќе

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе