Кривична пријава за разбојникот од паркингот на булеварот „АСНОМ“

Скопската полиција поднесе кривична пријава против Н.Ш. (31) од Скопје поради постоење основи на сомневање дека извршил „тешка кражба".

На 25 јуни година во периодот од 15.30 до 16.45 часот на паркинг просторот на булеварот „АСНОМ“ во Скопје со употреба на сила Н.Ш. од патничко возило „фолксваген голф“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на Ј.М., одзел торба со лични предмети и спортска опрема, по што побегнал. По преземени мерки, на 3 јули Н.Ш. бил пронајден и лишен од слобода. Во разговор со полициски службеници тој го признал делото.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе