Во охридско село

Кривична пријава за поседување ловџиска пушка и куршуми

Кај 29-годишен маж во охридското село Ливоишта полицијата пронајде ловен карабин „Црвена застава" со калибар од 8x57 мм, како и муниција од  различен калибар.

Вчера во 16.05 часот во селото Ливоишта, охридско, од полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Одделение за недозволена трговија со дрога и оружје и СВР Охрид е лишен од слобода Х.Д.(29) од селото поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело „Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи" казниво по чл.396 од Кривичниот законик затоа што кај него се пронајдени и одземени еден ловен карабин „заводи црвена застава" кал.8x57 мм и 56 куршуми различен калибар“, соопшти МВР.

По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе