Кривична пријава за поседување кокаин, таблети и рамка од пиштол

Гостиварската полиција поднесе кривична пријава против Б.А. (39) од село Чегране, гостиварско и А.Ч. (28) од Гостивар поради сомневање за неовластено прозводство и пуштање на промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори.

Лани на 21 април на улицата „Седе Костоски“ во Гостивар, полициски службеници при преглед на патничко возило, управувано од второпријавениот, пронашле и одзеле кокаин, кој претходно го набавил од првопријавениот.

При претрес во домот на првопријавениот во Чегране, полициски службеници пронашле и одзеле кокаин, таблети и рамка од пиштол ,,Застава М57“, калибар 7,62х25 мм. 

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе