МВР Гевгелија

Кривична пријава за обид за шверц на 100 боци со фреон

Полицијата од Гевгелија поднесе кривична пријава против К.Н. (29) од село Чифлик, демиркаписко, поради постоење основи на сомневање за ние за сторено кривично дело „криумчарење“.

На 27 септември на граничниот премин Богородица, полициски службеници спречиле обид на пријавениот, кој управувал товарно моторно возило „ман“, да избегне царинска контрола и да пренесе непријавена стока од 100 боци со фреон, во вредност од околу 250.000 денари, кои биле забранети за промет од 2015 и за кои не поседувал соодветна царинска декларација. 

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе