Кривична пријава за напад на полицаец

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Х.Б.(29) од село Велебрдо, Ростуше, поради напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста.

Во август Х.Б. пред угостителски објект на улица „Самоилова“ нападнал полициски службеник кој преземал мерки од областа на сообраќајот.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе