Кривична пријава за криумчарење мигранти

A.A. (26) од село Љуботен доби кривична пријава за криумчарење мигранти.

Тој на 14 јуни на улицата „Индустриска“ во Куманово бил фатен како во „фиат дукато“ се обидел да пренесе 33 лица-мигранти, меѓу кои шест биле малолетници.

А.А. бил лишен од слобода и од судија на претходна постапка одреден му е триесетдневен притвор.

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе