Кривична пријава против полицаец за малтретирање

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе кривична пријава против И.Т. (41) од Велес, вработен во МВР, поради сомневање за сторено кривично дело „малтретирање во службата“.

На 29 мај во Велес пријавениот, при преземање службени дејствија за легитимирање и спроведување на мерките за носење на лична заштита, откако пристапил кон приведување na П.А., со употреба на физичка сила насилно го внел во службеното возило, каде на седиштето имало автоматска пушка, а откако приведениот реагирал, полицискиот службеник му упатил закани.

Секој може да биде менаџер во „добри денови", но најчесто менаџерската работа не е за „добрите денови" туку постојан баланс помеѓу проблемите и можностите за оптимизирано управување на компанијата.

повеќе

Нека се соберат во Дојран, нека се договорат и нека нѐ известат. Сите други пак нека се спремаат за вистински избори во постпандемискиот период.

повеќе

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе