Крадци фатени како крадат автомобил во скопски Карпош

Полицијата синоќа уапсила двајца крадци, кои во текот на септември и октомври имале извршено вкупно 18 кривични дела „тешка кражба" во патнички возила на територијата на Скопје.

„Денес  03.10 часот на подрачјето на Карпош во Скопје од страна на полициски службеници од Единицата за внатрешни работи Карпош биле лишени од слобода П.К.(48) и С.А.(40), двајцата од Скопје, бидејќи биле фатени на лице место како извршуваат кривично дело „тешка кражба " во патничко возило, сопственост на Г. И. (49) од Скопје. Двајцата крадци биле приведени во полициската станица Карпош и при извршен разговор со нив појасниле дека во текот на септември и октомври имале извршено 18 кривични дела „тешка кражба" во патнички возила на територијата на Скопје“, информираат од МВР.

Против лицата, по целосно документирање на случајот ќе бидат поднесени соодветни пријави. 

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе