Косовец со туѓ пасош сакал да замине од Скопје

Вчера во 12.30 часот на Граничниот премин „Меѓународен Аеродром Скопје", при пасошка контрола било констатирано дека А.Т.(19) од Витина-Косово приложил туѓа патна исправа, информираше денес Министерството за внатрешни работи.

Лицето било приведено за понатамошна постапка.

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе

Хрватскиот музичар и кантавтор Дадо Топиќ уште во далечната 1973 година во неговата култна песна „Македонија" ја опиша нашата татковина како „земја каде сонцето вечно сјае".

повеќе

Одолговлекувањето на истрагата за случајот „Рекет" е тесно поврзана со политичките проценки за тоа до каде може да се оди во тактиката „жртва за квалитет".

повеќе