На автопатот Миладиновци - Штип

Кола излета од пат, тешко повредена сопатничката

На автопатот Миладиновци – Штип, патничко возило „опел”, со кочански регистарски ознаки, управувано од Б.А.Л.(56) од Кочани, изгубило контрола и излетало надвор од патот. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобила сопатничката З.А.Л.(55) од Кочани, констатирани од во Клиничката болница Штип. 

Увид на местото на несреќата  извршила екипа на ОВР Свети Николе.

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе