Казни за 50 моторциклисти во Скопје

Во рамки на денешната зајакната акциска контрола што ја спроведе полицијата од 10:00 до 18:00 часот, на територијата на СВР Скопје се санкционирани 50 мотоциклисти.

Од нив, како што соопшти МВР, 24 не носеле кацига, шест возеле без возачка дозвола, а одземени се и три мотоцикли согласно член 344 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата. Притоа, санкционирани се и други прекршоци.

„Засилените акциски контроли продолжуваат. Сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат правилата и прописите за заеднички да придонесеме за побезбедни патишта“, апелира МВР.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе