Казни за 185 возачи во Скопје

Во рамките на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, полицијата во Скопје вчера изрече вкупно 185 мерки, меѓу кои 41 за возење повеќе од дозволената брзина, пет за возење под дејство на алкохол, 13 за возење без возачка дозвола и четири за возач почетник.

Изречени се и девет мерки за користење мобилен телефон, пет за технички неисправни и нерегистрирани возила, како и шест мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло).
МВР најавува дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

 

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе