Казни за 168 возачи за непропуштање на пешаци

Санкционирани се 168 возачи при акциска контрола за санкционирање на возачите кои не ги пропуштаат пешаците на пешачки премин која МВР ја спроведе во текот на вчерашниот ден.

Министерството за внатрешни работи продолжува со засилените акциски контроли. Апелираме до возачите секогаш да ги пропуштаат пешаците, односно да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи, наведуваат од МВР.

Апелираат и до пешаците да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и да го минуваат коловозот на обележан пешачки премин затоа што, како што посочуваат, непочитувањето на сообраќајните правила ќе биде санкционирано.

Сите заеднички, со почитување на правилата, мора да придонесеме за побезбедни сообраќајници, потенцира МВР.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе