Казни за 128 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилени акциски контроли во областа на сообраќајот во Скопје, при што изречени се вкупно 128 мерки.

„Од вкупниот број санкции, 41 се за повеќе од дозволената брзина, 11 се за возење без возачка, три се за некористење сигурносен појас. Изречени се шест санкции а нерегистрирани и технички неисправни возила, четири прекршоци што ги чинат возачите на велосипед и мотоцикли и 42 санкции на непрописно паркирање“, информира МВР.

Министерството апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел побезбеден сообраќај. 

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе