МВР

Казнети 116 возачи во Струмица

Министерството за внатрешни работи вчера спроведе засилена акциска контрола во областа на сообраќајот на територија на Струмица. Изречени се 116 санкции, меѓу кои 32 за нерегистрирани возила, а санкционирани се и шест мотоциклисти.

Како што соопшти МВР, засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови.

„Апелираме граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот“, се вели во соопштението од МВР. 

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе