СВР Скопје

Казнети 87 возачи поради брзо возење

Две лица биле тешко повредени, а осум полесно во 21 сообраќајна несреќа што изминатиот викенд се случиле во Скопје.

Според СВР Скопје, во сообраќајните несреќи, 87 возачи биле казнети оти возеле со брзина поголема од дозволената. Полицијата санкционирала 39 возачи, а од нив седум управувале возило под дејство на алкохол, 22 управувале пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, а 10 биле возачи почетници.

Од сообраќај биле исклучени 13 возила бидејќи биле нерегистрирани, а едно било технички неисправно.

Полицијата казнила 17 возачи кои поминале на црвено светло, двајца бидејќи неправилно се престрoиле, двајца возачи не дале првенство на минување на возила и двајца мотоциклисти не носеле заштитен шлем.

Полицијата санкционирала еден пешак кој поминал коловоз надвор од пешачки премин и двајца кои поминале на црвено светло.

Во текот на изминатите денови биле издадени 57 мандатни платни налози,  а со „пајак“ биле подигнати 64 возила.

Не ми се верува дека кај нас некој си одбор дебатирал и одлучувал за ова ребрендирање. Повеќе ми личи на пост-празнична летаргија.

повеќе

Потребна е промена на Законот за влада и на Изборниот законик, со која ќе се воведе правилото избор на автентична техничка влада која би владеела за време на изборниот процес, од распуштањето на парламентот до формирањето нова влада односно за време на изборната кампања.

повеќе

И Груевски и Заев дојдоа како демократи, заминаа како автократи.

повеќе