МВР

Казнети 78 лица за брзо возење во Скопје

Во рамки на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот што ги спроведува МВР во текот на вчерашниот ден на територијата на град Скопје изречени се вкупно 140 мерки, меѓу кои, за возење повеќе од дозволената брзина се изречени 78 санкции.

Како што информира МВР, 11 санкции се изречени за возење без возачка дозвола, три за технички неисправни и нерегистрирани возила и една за недавање првенство на минување на пешаци.Изречени се и 14 санкции за користење мобилен телефон и 17 санкции за непрописно паркирани возила.

Од МВР најавуваат дека засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат  граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот и да се даде придонес за посигурни патишта. 

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе