СВР Скопје

Казнети 56 возачи поради брзо возење

Во текот на изминатото деноноќие на подрачјето на Скопје се случиле вкупно 11 сообраќајни несреќи од кои шест сообраќaјни несреќи со телесни повреди и пет со материјална штета.

Во сообраќајните несреќи осум лица се здобиле со телесни повреди. Полицијата санкционирала 56 возачи кои управувале возило со брзина поголема од дозволената.

Од сообраќај биле исклучени 10 возачи. Од нив еден возач затоа што управувал возило под дејство на алкохол, седум бидејќи управувале возила без да се стекнат со право за управување на моторно возило и двајца возачи затоа што биле возачи - почетници. Од сообраќај биле исклучени и шест возила бидејќи биле нерегистрирани.

Санкционирани се тројца возачи поради поминување на крстосница на црвено светло, еден возач поради недавање првенство на минување на пешаци, еден поради неправилно престројување, четири возачи поради неправилно престигнување и шест возачи поради непоседување на зимска опрема.

Во текот на изминатиот ден издадени се 76 мандатни платни налози и 76 возила се подигнати со специјално возило "пајак".

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе