Во изминатите 24 часа

Казнети 306 лица кои не носеле маска на лицето

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Македонија полицијата казни 306 лица кои биле затекнати без заштитна маска на лицето.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата, со цел справување со ковид-19.

Заштитна маска на лицето или соодветна прекривка преку носот и устата се задолжителни и во затворен, но и на отворен простор, со цел да се спречи ширењето на заразата.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе