Казнети 235 возачи во Скопје, од нив 22 за возење без возачка дозвола

Полицијата во текот на вчерашниот ден при акциски контроли во областа на сообраќајот на територијата на град Скопје изрекла вкупно 235 казни, меѓу кои 22 за возење без возачка дозвола.

Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 235 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 22, 12 санкции за технички неисправни и нерегистрирани возила, за управување под дејство на алкохол 7 санкции, 76 мерки за непрописно паркирани возила и 45 санкции за неносење заштитна маска, информираат од МВР.

Од МВР посочуваат дека засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел поголема безбедноста во сообраќајот.

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе