Казнети 173 возачи во Скопје, 44 возеле со поголема брзина од дозволената

Во текот на вчерашниот ден во Скопје санкционирани се 173 возачи од кои 44 возеле со брзина поголема од дозволената.

„Полициските службеници санкционирале и 20 возачи кои возеле под дејство на алкохол и 19 возачи кои возеле без возачка дозвола. Мерки се преземени и против 10 возачи на мотоцикли.

Изречени се и пет санкции за управување на технички неисправни и нерегистрирани возила, шест санкции за некористење сигурносен појас, осум за користење мобилен телефон при управување возилo“, информираат од МВР.

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе