Сообраќајни контроли на автопатот од Гевгелија до Куманово

Казнети 123 возачи кои возеле пребрзо, седуммина со 200 километри на час

На автопатот од Гевгелија до Куманово мобилните сообраќајни контроли регистрирале 123 возачи кои своите возила ги управувале со брзина поголема од дозволената, од нив седум возачи возеле со брзина од над 70 километри на час над дозволената, што значи околу 200 километри на час или и повеќе. 

Во текот на вчерашниот ден Мобилната единица за безбедност во сообраќајот на патиштата спроведе зајакната акциска контрола за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената на автопатот Гевгелија - Куманово, при што санкционирани се 123 прекршоци. Од нив, 17 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со брзина над 70 километри на час повеќе од дозволеното.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, предупредува МВР.

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе