Сообраќајна контрола

Казнети 109 пешаци во Скопје

За време на сообраќајните контроли во Скопје, вчера се изречени најмногу казни за пешаците - 109. На територијата на цела Македонија биле казнети 315 пешаци од кои, 227 за небезбедно преминување на улица надвор од пешачки премин, а 47 за минување на црвено светло.

„На територија на град Скопје изречени се вкупно 258 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 48 санкции, 14 мерки за возење без возачка дозвола, 109 санкции за прекршоци што ги прават пешаците“, соопшти МВР.

Во соопштението се наведува и дека се изречени шест казни заради технички неисправни и нерегистрирани возила, четири возачи се казнети затоа што возеле под дејство на алкохол, шест возачи се казнети затоа што не им дале предност на пешаците, а напишани се и 42 казни за непрописно паркирање...

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе