Кавадарчанец тешко повреден при експлозија додека пребарувал во стовариште за отпад

Кавадарчанец бил тешко повреден при експлозија на предмет додека пребарувал во стовариште за отпад. Оваа информација ја потврди Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес.

„Вчера во полициската станица Кавадарци, кавадарчанецот З.Ј.(43) пријавил дека, додека пребарувал во стовариштето за отпаден материјал, му експлодирал предмет кој го земал во раката, при што се здобил со тешки телесни повреди на прстите“, појасни Додевски.

На повредениот му била укажана помош во болницата во Кавадарци. Извршен е увид на местото на настанот.

Едно современо демократско општество се разликува од тоталитарното токму по тоа што јавната критика е основно полемичко право и должност на медиумите.

повеќе

Македонските граѓани конечно го гледаат крајот на илузијата што им се продава од осамостопјувањето до денес.

повеќе

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе