Камионџија тешко повреден, излетал на автопатот Демир Капија-Миравци

Скопјанецот С.Ј.(37) бил повреден кога со камионот што го управувал излетал од пат, вчера кај Демир Капија.

 

МВР информира дека сообраќајката се случила во 19.40 часот на автопатот Демир Капија – Миравци, кај месноста Јаворица кога камион „волво“ со скопски регистарски ознаки со полуприколка „кроне“, управуван од С.Ј. од селото Петровец, излетал надвор од коловозот.

Притоа, со тешки повреди се здобил возачот С.Ј, кој со возило на Итна медицинска помош бил пренесен во Итна медицинска помош Неготино, од каде бил препратен во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје.

Увид на местото извршила екипа од Полициската станица Неготино.

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе