Камион удрил во полициско возило, фатени 42 мигранти

Возач и совозач на камион откако виделе дека има полициска контрола, избегале и го оставиле камионот во слободно движење кој удрил во полициско возило. Во камионот имало 42 мигранти.  

Ова рано утрово се случило на излез од Стар Дојран, во населбата Карач, кога полицајци во товарно возило влекач „ман“, со штипски регистарски ознаки со приколка, пронашле 42 мигранти (41 од Сирија и 1 од Бангладеш), кои  биле предадени за понатамошна постапка, по што ќе бидат спроведени до прифатно-транзитниот центар „Винојуг“ Гевгелија.

Повредени лица нема, а увид извршила увидна екипа од полициската станица Гевгелија.

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе