МВР билтен

Кај тетовец и двајца гостиварци пронајдена марихуана

Кај тетовец и двајца гостиварци, во одделни случаи, во текот на вчерашниот ден полицијата пронашла марихуана. 

Вчера околу 20.00 часот на ул.„107" во Тетово, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода Б.А. (24) од тетовско Седларево, затоа што кај него била пронајдена марихуана.

МВР денеска соопшти дека Б.А. бил задржан во Полициската станица Тетово и по целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Вчера околу 21.50 часот на регионалниот пат Маврови Анови – Дебар, во близина на месноста „Ростушко анче", полициски службеници на Полициска станица Гостивар ги лишиле од слобода А.Е.(24) и А.А.(38), двајцата од гостиварско Ростуше.

При нивен и преглед на возилото „форд", со гостиварски регистарски ознаки, во кое се превезувале, била пронајдена марихуана. Двете лица се задржани во Полициската станица Гостивар и по документирање на случајот, против нив ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе

Кога кризата со коронавирусот ќе заврши, светот повеќе нема да биде ист, концептот на неолиберализмот ќе биде редизајниран.

повеќе