Кај тетовчанец пронајдени 200 куршуми

Шеесетичетиригодишен жител на тетовското село Глоѓи, К.Н. е уапсен откако во неговиот дом биле најдени и одземени над 200 куршуми за кои немал соодветна документација, соопшти МВР.

Според инфорамциите, при претресот биле пронајдени и одземени 185 куршуми за пиштол калибар 7,62 милиметри и 40, исто така, куршуми за пиштол, калибар 6,35 милиметри.

Тој бил уапсен и задржан во Полициската станица Тетово за понатамошна постапка.

Со потпишувањето на Преспанскиот договор се чинеше дека се отстрани единствената пречка за македонската интеграција во ЕУ и НАТО.

повеќе

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе