Кај скопјанец пронајдена марихуана

За време на забраната за движење, полициските службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода Д.П.(31) од Скопје и при извршниот преглед кај него пронашле марихуана.

„Вчера во 19:10 часот, за време на забраната за движење, полициски службеници од СВР Скопје на бул.„Партизански одреди" кај мостот "Обединети нации" го лишиле од слобода Д.П.(31) од Скопје и при извршен преглед кај него била пронајдена марихуана“, информира Министерството за внатрешни работи

Оттаму дополнуваат дека по документирање на случајот, против него ќе биде поднесен соодветен поднесок. 

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе