Кај осуденик во затворот во Прилеп најдена прашкаста материја

Вчера во ОВР Прилеп, од Казнено-поправен дом, затвор Прилеп било пријавено дека кај осуденикот Е.Ј.(32) од Република Албанија била пронајдена прашкаста материја.

Полициски службеници излегле на местото и прашкастата материја била одземена за понатамошна постапка.

По комплетно расчистување и документирање на случајот ќе следи соодветен поднесок.

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе