МВР билтен

Кај малолетник на Бит Пазар пронајдена марихуана

Полицијата во текот на вчерашниот ден уапсила две лица со марихуана на Бит Пазар. 

Вчера во 12.30 часот, полициски службеници од СВР Скопје на подрачјето на Бит пазар лишиле од слобода 17 - годишен малолетник од Скопје, затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена марихуана.

По документирање на случајот, против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Во дделен случај, вчера во 20.00 часот, полициски службеници од СВР Скопје на подрачјето на Бит пазар го лишиле од слобода Д.М.(22) од Скопје, затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена марихуана. По документирање на случајот, против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе