Кај малолетници во Тетово и во Неготино пронајдена марихуана

Министерството за внатрешни работи информира за два случаи на приведување на малолетници кај кои била пронајдена марихуана.

Во Тетово на ул.„Благоја Тоска“, вчера, полициски службеници на СВР Тетово ги лишиле од слобода Е.А.(18) од Тетово и 17-годишник од тетовско Горно Палчиште, затоа што кај нив била пронајдена марихуана.

Исто така вчера, на ул.„Партизанска“ во Неготино, полициски службеници од Полициската станица Неготино лишиле од слобода малолетник, затоа што кај него била пронајдена марихуана. За случајот биле известен  Центарот за социјални работи. По целосно документирање на случаите ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

 

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе