Кај малолетници во Тетово и во Неготино пронајдена марихуана

Министерството за внатрешни работи информира за два случаи на приведување на малолетници кај кои била пронајдена марихуана.

Во Тетово на ул.„Благоја Тоска“, вчера, полициски службеници на СВР Тетово ги лишиле од слобода Е.А.(18) од Тетово и 17-годишник од тетовско Горно Палчиште, затоа што кај нив била пронајдена марихуана.

Исто така вчера, на ул.„Партизанска“ во Неготино, полициски службеници од Полициската станица Неготино лишиле од слобода малолетник, затоа што кај него била пронајдена марихуана. За случајот биле известен  Центарот за социјални работи. По целосно документирање на случаите ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

 

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе