Кај Лојане откриени мигранти, еден од нив уапсен за марихуана и разбојништво

Четворица мигранти од Пакистан биле откриени вчера во реонот на с.Лојане, кај место викано „Воденица“, при што А.С.(20) од Пакистан бил лишен од слобода, бидејќи кај него била пронајдена марихуана, како и поради постоење основано сомнение за разбојништво.

А.С. е предаден на полициски службеници од СВР Куманово и по документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок, додека останатите лица се пренесени во Транзитен центар Табановце за понатамошна постапка.

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе