Поднесена кривична пријава

Кај гостиварец пронајдени кокаин, марихуана и дијаболи

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Н.У.(49) од Гостивар поради постоење основи на сомнение за сторено кривично „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори".

На 16 август минатата година во Гостивар при претрес во домот и помошните простори кај пријавениот биле пронајдени и одземени кокаин, марихуана, пневматски пиштол „Heekler &Koch НК" 45 калибар 177 и 1100 дијаболи.

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Свети Николе поднесе кривична пријава против Г.М.(33) oд Свети Николе поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори" и „овозможување на употреба на наркотични дроги".

На 08.11.2017 година, при претрес во домот на пријавениот, бил пронајден и одземен хероин. За време на претресот, во домот на пријавениот биле затекнати три лица, кај кои при извршен личен преглед била пронајдена и одземена марихуана.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе